DOGAĐANJA

09. 04. 2006.  Moslavina

Foto: Željko Barbić

Idila u Moslavini

Nedjelja, 9. travnja 2006.

U prohladno, sunčano, ranotravanjsko jutro na Ksaverovu trgu… samo nas je osmero? Tu je i naša blagajnica Željka koja nam dijeli  »dnevnice«… novac od nesuđenog autobusa na koji smo računali ako nas bude više… ovaj put ona ne ide s nama.

Mala smo, ali i ne nemoćna gomilica koja hrli autocestom, s koje ubrzo silazimo za Popovaču, pa preko nje Gornjom Jelenskom do Podgarića. Tu se nalazi hotel Vila Podgarić… pored nje ljupko malo jezero… u jezercu patkice… na jezercu otočić… na otočiću drvena sjenica… u sjenici klupice. Otočić je spojen s dvadesetak metara dugačkim drvenim mostom… uokolo zelene livade, a na njima procvale voćke… iznad njih lijepa Moslovačka gora s još neprolistalom šumom.

Malo po malo skupljaju se grupe planinara iz Daruvara, Garešnice, Kutine… a tu su osim nas Zagoraca još i oni iz Konjščine i Marije Bistrice. Ugodno je popiti kavicu na toploj, suncem obasjanoj terasi u društvu Branka, Darka T., mojeg supruga, Jasminke, Sonje, Maše i Viktorije.

Moslovačka je gora ispresijecana rekreacijsko-planinarskim putovima koji traju od 1,5 do 11- 12 sati hoda i sve su srednje teške... uglavnom vode kroz  šumu, a obiluju tragovima plemenite divljači i one neplemenite… na gulaš spravljene sve su plemenita ukusa!

Odlučili smo se za stazu koja će trajati nešto više od 4 sata. Vrijeme je idealno za dužu šetnju. Iako je sunčano nije vruće. Znojimo se zbog uspona, a neprestano nas prati blagotvoran… blagi vjetar.

Do vrha Humke, na 489 m, prvi stigosmo. Tu se nalazi lugareva kućica, a ispred nje drveni stolovi i klupe za odmor i okrjepu. Veseli su Daruvarčani došavši, na stol iznijeli bogatu trpezu, a mi trezvenjački i nepokolebljivo naprijed.

Uz ritam naše Jasminke srednje teška staza pretvorila se u srednje-tešku. Okružili smo stazu… prestizali grupice veselih planinara koji su zagrljeni razdragano pjevali.

Mmm…! Slasna od špeka, kobasa i suhog mesa, porcija graha i dvije čaše gemišta vratili su mi izgubljenu snagu.

Posjetili smo nedaleko hotela spomenik i grobnicu više od 900 poginulih boraca od 1942. – 1945., autora Dušana Đamonje, te ruševine staroga Garić grada koji datira od 13. stoljeća. Sagrađen je radi obrane od napada raznih neprijatelja, a vlasnici su mu bili Ladislav IV., pa biskup Timotej, a zadnji vlasnik bila je Barbara Celjska, žena mađarskog kralja Žigmunda. U 16. stoljeću razoren je pod najezdom Turaka… ono što je ostalo od njega dovoljno je da me uhvati klaustrofobična jeza od uskih kamenih zidova i vijugavo strmih stepenica koje vode do nekoliko uskih otvora za pucanje na moguće uzurpatore.

Bilo nam je lijepooo!

Dobro došli

na novo uređene stranice našeg društva

Ispričavamo se zbog mogućih nepravilnosti u radu stranice dok ne povežemo sve linkove