Planinarsko društvo Zagorske steze Zabok

Vrsta Planinarski
Država Hrvatska
Odredište Jadranski otoci
Opis 1.Dan: - vožnja autobusom od Zaboka autocestom A1 preko Pelješkog mosta do trajektne luke Prapratno, pa trajektom do Sobre na otoku Mljetu, i na kraju smještaja u hotelu “Odisej” u naselju Pomena u okviru Nacionalnog parka “Mljet”, sve na zapadnom dijelu otoka

2. Dan: - obilazak Nacionalnog parka “Mljet” pješačenjem i vožnja brodom po Velikom jezeru, te posjet samostanu na otoku Sv. Marije.
Iza toga je uslijedio uspon na obližnji vrh Veliki Gradac, te povratak pješke u Pomenu preko sela Goveđari. Poslijepodne je bilo slobodno vrijeme za kupanje i šetnju okolicom.

3. Dan: - vožnja autobusom do najvećeg, administrativnog i središnjeg naselja otoka Mljeta, Babinog Polja. Tu smo se podijelili u dvije grupe, s time da je prva izvršila uspon na obližnji i najviši vrh otoka, Veliki grad – vrh u HPO - 514 m/nv, a druga obišla naselje Babino Polje i atraktivnu “Odisejevu špilju”
Iza toga smo se svi zajedno autobusom odvezli na istočni dio otoka, u uvalu i pješčanu plažu Saplunara na kupanje do kasnih popodnevnih sati.

4. Dan: - buđenje prije 4 sata ujutro, vožnja autobusom do trajektne luke Sobra, i dalje trajektom do luke Prapratno, a zatim poslije prijelaza Pelješkog mosta, autocestom u pravcu izlaza Dugopolje. Tu smo trebali skrenuti preko Sinja do Knina, i popeti se na njegovu Tvrđavu.
No već je prije tog skretanja, s obzirom na u okolini vidljivu naoblaku i vremensku prognozu, bilo jasno da sa sjevera stiže velika promjena vremena, jaka oluja i kiša. Iz tog razloga smo odustali od puta prema Kninu i nastavili se autocestom voziti prema Zaboku.
Polazak 12.10.2023. u 07:00
Povratak 15.10.2023. u 15:00
Vrijeme hoda 10.0 sata(-ti)
Tehnička zahtjevnost T1 - nezahtjevno